Search Wayne Gretzky Sports Centre Site Search

Use the search function to find about various services and facilities at the Wayne Gretzky Sports Centre.

Inductees

* indicates Deceased

Sports Hall of Recognition - Inductees: 1984 - 2017
YEAR NAME SPORTS
1984 Hugh Forgie Badminton
1984 Jim Fedorenko Bowling
1984 Frank Bricker Boxing
1984 Bill Maich Boxing
1984 Garry Summerhays Boxing
1984 John Summerhays Boxing
1984
Terry Summerhays Boxing
1984 Gordie Wallace Boxing
1984 Harold & Irene Avery Figure Skating
1984 Len Chandler Football
1984 Henry Garbarino Football
1984 Ray Johnson Football
1984 Alan Moffat Football
1984 Joe Pikula * Football
1984 Bruce Forbes Golf
1984 Syl Apps Hockey
1984 Wayne Gretzky Hockey
1984 Pat Hickey Hockey
1984 Tommy Ivan Hockey
1984 Doug Jarvis Hockey
1984 Stan Jonathan Hockey
1984 Doug McCaig Hockey
1984 Doug Risebrough Hockey
1984 Jack Shewchuk Hockey
1984 Jim Fair Horse Racing
1984 Frank Merrill Horse Racing
1984 Max Webster Horse Racing
1984 Bill Isaacs Lacrosse
1984 Gaylord Powless Lacrosse
1984 Ross Powless Lacrosse
1984 Jay (Tonto) Silverheels Lacrosse
1984 Enos Williams Lacrosse
1984 Todd Brooker Skiing
1984 Sara Barber Jenkins Swimming
1984 Debbie Miller Brown Track & Field
1984 Tom Longboat Track & Field
1984 Robert Martin Track & Field
1984 Liz Polyak Track & Field
1984 Billy Bowman Wrestling
1984 Joe (Christie) Kayorie Wrestling
1984 Joe Maich Wrestling
1986 Edith Hayman Badminton
1986 Tom Fergus Hockey
1986 Brian Kelly Track & Field
1987 Rick Mannen Track & Field
1989 Jimmy Wilkes Baseball
1993 Ray Truant Football
1993 Leo Reise * Hockey
1993 Susan Smith Swimming
1994 Lee-Ann Jackson McMillan Figure Skating
1994 Fred (Mickey) Ion Hockey
1994 Albert Taylor Wrestling
1995 John Muckler Hockey
1995 Greg Stefan Hockey
1995 Bev Beaver Softball
1996 John Lockington Baseball
1996 Isabelle Henderson Figure Skating
1998 Dave Clarke Football
1998 Jay Wells Hockey
1999 Lydia Vamos Soccer
2000 Don Grinton Boxing
2001 Jeff Reese Hockey
2002 Roy Kurtz Football
2002 Kevin LaVallee Hockey
2003 Keith Jones Hockey
2003 Lorne Earl Munro Lacrosse
2003 Mitch Mason Wrestling
2004 Angela Kelly Soccer
2005 Roger Smith Lacrosse
2005 Norma Wood Softball
2007 Ron Stead Baseball
2007 Walter Gretzky Builder Hockey
2007 Bob McGeein Rugby
2008 George Jones Builder Rugby
2008 Julie Howard Johnson Swimming
2009 Paul Bartle Builder Football
2009 Jason Richardson Power Lifting
2010 Peter Ham Builder Hockey
2010 Gilbert Henderson Trap Shooting
2011 Chris Gratton Hockey
2011 Al Staats Softball
2011 Cindy Eadie Softball
2012 Karen Harvey Track & Field
2012 Kevin Sullivan Track & Field
2013 Nick Kaczur Football
2014 Ron Finucan Builder Lacrosse
2014 Paul MacKinnon Hockey
2014 Wayne Osborne Powerlifting
2015 Mike Beres  Badminton
2015 Tanya Hunks  Swimming
2015 Natasha Yaremczuk  Athletics
2016 Jim Carman Builder Hockey
2016 Dan Gratton Hockey
2016 Terry Ireland Football
2016 Dan Mandich Hockey
2017 Bryan Fogarty * Hockey
2017 Derek Graham Lacrosse
2017 Jocelyn Jay Swimming
2017 Shay McNicol Swimming
2017  John Monne Swimming
2017 Bill Morgan Judo
Search

Newsletters & Social Media:

Connect with us & subscribe to our newsletters.

Site Search Icon
About Us Banner